Τρίτη 3 Απριλίου 2012

7ος Διεθνής Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος: Φωτορεπορτάζ - Βίντεο

Φωτορεπορτάζ & επιμέλεια βίντεο: Κων/νος Στογιαννάρης

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 7ος “Διεθνής Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος” που διεξήχθη σε μια ιστορική διαδρομή.Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε στην κεντρική πλατεία του χωριού Πέλλα, μπροστά από το άγαλμα του έφιππου Μεγάλου Αλεξάνδρου, μόλις ένα χιλιόμετρο μακριά από τον ομώνυμο αρχαιολογικό χώρο,ενώ ο τερματισμός έγινε μπροστά στον Λευκό Πύργο.Οι καιρικές συνθήκες σύμφωνα με του δρομείς ήταν πολύ καλές και τους επιρέασε θετικά στην επίτευξη των στόχων τους. Την απόσταση των 42,195 μέτρων κατάφεραν να ολοκληρώσουν 738 δρομείς και τερμάτισαν μπροστά σ’ενα πολυπληθές κοινό.

Επιτυχημένοι κρίνονται και οι άλλοι 2 αγώνες που διεξήχθησαν παράλληλα.
Στον αγώνα των 10 χλμ,από το Στάδιο Αμπελοκήπων μέχρι τον Λευκό Πύργο έτρεξαν  1800 δρομείς, ενώ στον μικρότερο χιλιομετρικά αγώνα της ημέρας, τον αγώνα των 5 χιλιομέτρων τερμάτισαν 1297 δρομείς.

Στα αποτελέσματα Στην γενική κατάταξη:
1ος τεμράτισε ο Αιθίοπας METAFERIA TEKLU GETO με χρόνο 2:18:43.
Στην 2η θέση γενικής και 1ος Έλληνας, όπως και πέρυσι,τερμάτισε ο Τρικαλινός αθλητής του ΓΣ Πύλης Τσιούνης Δημήτριος με χρόνο 2:36:37.
Στην 3η θέση τερμάτισε ο Παπαδημητρίου Αν. με χρόνο 2:38:24.

Στις γυναίκες,στην 1η θέση τερμάτισε η αθλήτρια από την Ρουμανία NITULEASA ALINA με χρόνο 2:56:29.
Και την ακολούθησαν οι Ελληνίδες Σκουλαρίκη Χαρά με χρόνο 3:07:43.
Και η Σταύρου Βάσω με χρόνο 3:12:58.
Στην απόσταση των 10 χιλιομέτρων:
1ος τερμάτισε ο Καραβίδας Γεώργιος που έτρεξε με τα χρώματα της ΑΕΚ σε χρόνο 31:40.
Στην 2η θέση τερμάτισε ο αθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος με χρόνο 31:56
και 3ος ο Δρόσος Κωνσταντίνος (32:27).

1η γυναίκα στην απόσταση των 10 χιλιομέτρων τερμάτισε η Θεσσαλονικιά αθλήτρια του Ηρακλή Ιορδανίδου Δήμητρα με χρόνο 39:13 .
2η η Μπουκουβάλα Νίκη (σε χρόνο 41:21).
Και 3η η Βενέτη Φωτεινή(43:13).