Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019

Νέα μελέτη αναδεικνύει τους καλύτερους Μαραθώνιους του κόσμου: 8η η Θεσσαλονίκη, 28η η Αθήνα!

Μια καινούρια μελέτη κατέδειξε τους καλύτερους και τους χειρότερους Μαραθωνίους του κόσμου. Στην έρευνα μπήκαν 476 Διεθνείς Μαραθώνιοι, όλοι οι πιστοποιημένοι από την IAAF. Τελικά στη λίστα κατατάχθηκαν μόνο οι 81. Η θετική έκπληξη για την Ελλάδα είναι πως ο Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης "Μέγας Αλέξανδρος" κατέλαβε την 8η θέση, πολύ πιο πάνω από αρκετούς πιο γνωστούς και καθιερωμένους αγώνες. Ο Μαραθώνιος της Αθήνας, ο Αυθεντικός κατατάσσεται στην επίσης τιμητική 28η θέση.

Οι ερευνητές εξέτασαν αρκετά δεδομένα πριν καταλήξουν στο συμπέρασμα. Ρόλο έπαιξε ο μέσος χρόνος τερματισμών, ιατρικοί σταθμοί κατά την διαδρομή, τουαλέτες, κόστος συμμετοχής, ποιότητα ξενοδοχείων στην περιοχή, κλιματολογικές συνθήκες (θερμοκρασία/υγρασία), ποιότητα αέρα, υψόμετρο και διάφορα άλλα.

Πρώτος είναι ο μαραθώνιος του Αμβούργου με βαθμολογία 7,57 στα 10. Οι παράγοντες που τον έφεραν στην πρώτη θέση είναι το χαμηλό κόστος συμμετοχής (66€), το ιδανικό υψόμετρο (8μέτρα πάνω από τη θάλασσα), το ότι έχει 42 σταθμούς τουαλέτας στην διαδρομή και η ιδανική δρομικά θερμοκρασία των 12,3°C βαθμών. (μόλις 1,8°C βαθμούς πάνω από το απολύτως ιδανικό που θεωρείται 10,5°C).

Αντίστοιχα στους χειρότερους της λίστας είναι η Κουάλα Λουμπούρ, το Νέο Δελχί, η Σιγκαπούρη, το Ναιρόμπι και γενικά αγώνες που διεξάγονται σε χώρες.

Τι γίνεται όμως με τους Ελληνικούς Μαραθώνιους.

Μεγάλη θετική έκπληξη είναι ο Διεθνής Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος»!

Η συμπρωτεύουσα κατέκτησε την 8η θέση σχεδόν ισοβαθμώντας ουσιαστικά με την 7η ανάμεσα σε 476 Μαραθωνίους. Είχε καλύτερη κατάταξη ξεπερνώντας γιγάντιες διοργανώσεις, όπως τον Μαραθώνιο του Λονδίνου, της Ρώμης, του Εδιμβούργου, του Βερολίνου και πολλούς ακόμα!

Ο Διεθνής Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος» πήρε επίσης άριστα στο θέμα ασφάλεια διαδρομής. Στην κατάταξη της ασφαλέστερης διοργάνωσης ήταν 4ος παγκοσμίως ανάμεσα σε 476 Μαραθωνίους!

Η Αυθεντική διαδρομή;

Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας είναι στην 28η θέση. Η 28η θέση ανάμεσα σε 476 Μαραθωνίους δεν παύει να αποτελεί διάκριση. Για όσους, δίκαια, ήθελαν να δουν τον Αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας πιο ψηλά εκτίμησή μας είναι πως έχασε αρκετές θέσεις λόγω της μεγάλης δυσκολίας του και σίγουρα όχι λόγω κακής ποιότητας ή οργάνωσης. Η ιστορική διαδρομή έχει αρκετές υψομετρικές ενώ ο καιρός συνήθως δυσκολεύει την προσπάθεια των αθλητών. Αυτά είναι σημαντικές παράμετροι στην συνολική βαθμολογία. Οι καλύτεροι Μαραθώνιοι όπως κατατάχθηκαν στην εν λόγω έρευνα έχουν ως εξής: