Δευτέρα 3 Αυγούστου 2015

Στην κορυφή της Ευρώπης η Εθνική Εφήβων

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά η Εθνική Εφήβων, κατάφερε να πάρει το Χρυσό Μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, με επική ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους διαφορά από την Τουρκία. Άξια πρωταθλήτρια η Εθνική Ελλάδας, έπαιξε μεστό μπάσκετ στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ανατρέποντας την εις βάρος της διαφορά και φτάνοντας στη νίκη με 64-61.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής το «καθαρό μυαλό» της ελληνικής επίθεσης από το τζάμπολ της αναμέτρησης και MVP της διοργάνωσης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, με 23 πόντους (7π. στο 4ο δεκ.) και 4/4 βολές στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα!

Άξιος συμπαραστάτης του και σήμερα ο Γιώργος Παπαγιάννης των διαδοχικών νταμπλ νταμπλ, με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ!

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα η Τουρκία με ασφυκτική άμυνα έκλεισε τ τους διαδρόμους στην Εθνική και στην επίθεση χτύπησαν κοντά και μακριά από το καλάθι, ελέγχοντας τον ρυθμό.

Στην Τρίτη περίοδο η Εθνική επανήλθε και με ένα σερί Εθνική 10-0 για τη «γαλανόλευκη» μετέτρεψε το 25-39 (-14 στο 22′) σε 35-39 (25′).

Η διαφορά έπεσε και στο -3 (38-41 26′), αλλά η επιστροφή της ΕΘνικής δεν είχε διάρκεια, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 7-0 (38-48).

Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική με τεράστια ψυχικά αποθέματα και ωριμότητα, δεδομένης της ηλικίας των παικτών, έφτασε σε σπουδαία ανατροπή.

Στην αρχή με τα απανωτά τρίποντα από Σκουλίδα, τον Χαραλαμπόπουλο και τον Μιλεντίγεβιτς (πέτυχαν 4/4 από τα 6.75μ.) έφεραν το ματς στην κόψη του ξυραφιού, στο +3 (57-54) στο 36′, μπήκαν σε θέση οδηγού στο σκορ και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή και «χρυσή »νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Ματζόνι (Ιταλία), Καρντούμ (Κροατία)

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 8 (2), Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8 (2), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6 (1), Σκορδάς, Παπαγιάννης 12 (15ρ), Χαραλαμπόπουλος 23 (2).

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 10 (2), Γιλμάζ, Οντσέλ, Τασκιράν 12 (2), Ούλκερ 13 (2), Μπερίσα, Κορκμάζ 15 (1), Ντουρμάζ 3 (1), Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιουρτσεβέν 2, Τουντς.

Νωρίτερα, η Λιθουανία επικράτησε με 74-49 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στον «μικρό τελικό» και «ανέβηκε» στο τρίτο σκαλί του βάθρου.
Πηγή: ert.gr